Atpakaļ

Interesanti

Aviācijas tēma Latvijas 1. neatkarības laika pastmarkās

Aviācijas tēma Latvijas 1. neatkarības laika pastmarkās

Starpkaru periodā Latvijā iznāca vairākas marku sērijas, kas bija saistītas ar aviācijas tematiku. Dažas sērijas bija paredzētas speciāli aviācijas pasta vajadzībām, bet sērija „Aviācijas pionieri” bija paredzēta, lai savāktu līdzekļus Cietušo lidotāju fondam.

Pirmā pastmarka reprezentē sēriju, kurā divdesmito gadu sākumā, vidū un beigās izdeva diezgan līdzīgas pastmarkas, tikai ar dažādu vērtību un krāsu. Latvijas pasta un telegrāfa virsvalde noteica šīs pastmarkas izmantot tieši gaisa pasta vajadzībām. Sākotnēji tās bija paredzēts likt tikai uz vēstulēm un pastkartēm, bet vēlāk tās sāka izmantot visiem gaisa pasta pārvadājumiem. Visas sērijas pastmarku attēls ir identisks, tajās redzams „Blerio” tipa monoplāns lidojumā pāri Rīgai.

1932. gada 17. jūnijā Latvijas pasta un telegrāfa virsvalde sadarbībā ar Aizsargu organizāciju izdeva vēl vienu sēriju, kas bija paredzēta gaisa pasta vajadzībām. 1933. gada 5. decembrī pastmarku iespieddarbnīca paziņoja virsvaldei, ka ir saglabājies liels skaits šāda tipa pastmarku, bet nav zināms, kas ar tām notika. Iespējams, saistībā ar to, ka bija izdota speciālā aviācijas pionieru sērija, zuda pircēju interese par aizsargu gaisa pasta markām, tāpēc pārpalikušās tika iznīcinātas.

Citas pastmarkas reprezentē četru laidumu sēriju, kas bija veltīta aviācijas pionieriem. Divdesmito gadu vidū Aviācijas pulka lidotāji organizēja Cietušo lidotāju fondu. Fonda mērķis bija sniegt finansiālu palīdzību ievainotajiem lidotājiem, atbalstīt bojāgājušo pilotu ģimenes un rūpēties par pilotu piemiņas vietām. Fonds naudu ieguva gaisa šovu laikā, ar loteriju palīdzību, ar ziedojumiem un pārdodot speciālās pastmarkas. Laika posmā no 1932. gada decembra līdz 1933. gada septembrim izdeva četrus laidumus speciālo pastmarku. Šīs pastmarkas bija augsti vērtētas un tika pārdotas par dārgu cenu. Tās gandrīz neizmantoja vienkāršiem pasta pārvedumiem.

 Nav nekādu ziņu par to, cik daudz naudas beigu beigās no šīm pastmarkām ieguva fonda vajadzībām, bet paredzētie 200 000 latu netika savākti. Ir zināms, ka vairāki uzpircēji šīs pastmarkas iegādājās lielā daudzumā un vairāku gadu garumā guva nepamatotu peļņu.– Drukāt dokumentu